Cover Image

Bezpieczeństwo na placu zabaw

Listopad 22, 2019
Czas czytania: 2 minut

Kiedy na dworze robi się cieplej, dzieci chętniej przebywają na powietrzu. Maluchy jeżdżą na rowerach, hulajnogach oraz pasjami grają w piłkę. Miejscem, gdzie niemal każda mama przyprowadza swoje pociechy jest plac zabaw. Aby dziecko mogło bezpiecznie się tam bawić należy uważać na niektóre drabinki czy huśtawki oraz inne elementy wyposażenia placów. 

Bezpieczny plac zabaw ma przede wszystkim podłoże z miękkiego tartanu lub jest wysypane piaskiem. Elementy huśtawek oraz drabinki są stabilne i w momencie użytkowania nie poruszają się, ani nie są chybotliwe. Blacha, z której wykonano zjeżdżalnię nie może być poszarpana. Zwróćmy uwagę, czy lądowanie z takiej zjeżdżalni będzie odpowiednie dla malucha 2, 3- letniego.

Bezpieczeństwo na placu zabaw obejmuje też obecność studzienek, czy kratek ściekowych. Im mniej jest ich w pobliżu tym lepiej. Bliskość jezdni również ma znaczenie. Im dalej od ruchliwej ulicy tym lepiej. Idealnie jest, gdy miejsce zabaw dzieci jest ogrodzone. Utrudnia to dostanie się na teren niepożądanych osób czy też bezpańskich psów czy kotów.

Zwierzęta załatwiając swoje potrzeby fizjologiczne narażają najmłodszych na groźne choroby zakaźne. Glista psia i kocia występują niemal w 50% polskich piaskownic. Maluchy bawiące się w piasku powinny to robić pod nadzorem opiekunów, którzy zareagują, gdy malec będzie chciał włożyć do buzi łopatkę, czy własną rączkę. Jeśli plac należy do wspólnoty, można zainwestować w płachtę, którą przykrywa się piaskownicę na noc.

Jeżeli sprzęty są stabilne, konserwowane i odnowione po zimie, a piasek czysty, wówczas jest to bezpieczny plac zabaw.
Pamiętajmy, aby po przyjściu z placu zabaw dziecko umyło ręce. Zabawa na pewno będzie udana, jeśli wychodząc z dzieckiem zadbamy o odpowiednią opiekę nad malcem, jednocześnie pozwalając mu wyszaleć się z rówieśnikami.