Blog

Skąd wzięła się choinka?

Podobnie jak wiele innych zwyczajów, które zaadaptowano do potrzeb chrześcijaństwa choinka ma rodowód pogański. Symbolizuje ona wiecznie zielone drzewo – symbol życia.

Tradycja ustawiania choinek w Święta Bożego Narodzenia zrodziła się w Alzacji i początkowo popularna była na terenie Niemiec, szczególnie wśród luteran. Stamtąd zwyczaj przeniknął do kościoła katolickiego, najpierw w krajach Europy Północnej (Skandynawia), a w XIX w. Zaadaptowali go Anglicy i Francuzi. W Polsce zagościł na przełomie wieków XVIII i XIX za sprawą niemieckich protestantów. Najpierw choinkę zaadaptowali mieszczanie, dopiero później trafiła na wieś.

Pierwszymi ozdobami choinkowymi były owoce, ciastka, pierniki, orzechy oraz dekoracje z papieru i słomy. W Wigilię zapalano umieszczone na gałązkach świeczki. W naszym kręgu kulturowym choinkę ubiera się w dzień Wigilii.

Dekoracje choinkowe mają swoją symbolikę. Na szczycie choinki powinna znaleźć się Gwiazda Betlejemska, która miała pomagać w powrotach do domu. Światełka na choince mają odstraszać złe moce. Jabłka są nawiązaniem do biblijnych Adama i Ewy oraz owocu, którym zostali skuszeni. Łańcuchy symbolizują zniewolenie grzechem, a anioły mają opiekować się domem (Anioł Stróż).

<< Wróć do poprzedniej strony

Blog