Cover Image

Jak ustrzec się kleszczy?

Lipiec 22, 2020
Czas czytania: 2 minut

Wybierając się na majówkę, czy przebywając na łące czy w lesie, trzeba zaasekurować się przed ukąszeniami owadów. Użądlenie osy może spowodować reakcję alergiczną, ale ukąszenie komara jest zwykle tylko uciążliwe. Na łące i w lesie, a szczególnie na ich styku można złapać kleszcza.

Kleszcz jest maleńkim pajęczakiem, jednak gdy jest nosicielem boreliozy, może wywołać u nas szereg dolegliwości. Ugryzienie kleszcza i jego długotrwałe pozostawanie w ciele może być opłakane w skutkach. U człowieka odkleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza są groźnymi jednostkami chorobowymi, które nieraz zagrażają życiu.

Żeby ustrzec się kleszczy trzeba nakładać odpowiednie ubrania. Nogawki spodni wkładamy do grubych skarpet, obuwie powinno być raczej wysokie. Wybieramy odzież w jasnych kolorach, wtedy kleszcz będzie bardziej widoczny. Żeby nie zarazić się boreliozą przez ugryzienie kleszcza, trzeba spinać włosy oraz zakładać czapkę z daszkiem albo chustkę na głowę.

Naturalne środki pomagające odstraszyć kleszcze to kocimiętka, oregano czy czosnek niedźwiedzi. W aptece kupimy olejki, do odstraszania tych pajęczaków.

Oprócz naturalnych metod borelioza nie będzie zagrożeniem, jeśli wspomożemy się akcesorium emitującym dźwięki, dzięki którym staniemy się niewidoczni, a raczej niewyczuwalni dla kleszczy. Kleszcz wyczuwa nas po zapachu, a dźwięk urządzenia zaburza jego percepcję.

Kleszcza wyciągamy pincetą, nie powinno się go szarpać, ani skraplać alkoholem. Gdy ukąszenie kleszcza wywoła opuchliznę lub rumień, należy niezwłocznie skierować się do lekarza. Można także wykonać badanie na obecność choroby roznoszonej przez kleszcze.