Cover Image

Kupowanie większego mieszkania

Marzec 19, 2020
Czas czytania: 4 minut

W momencie gdy rozszerza się twa rodzina – zatem nie mieścisz się niestety w starych czterech ścianach – musisz w końcu zasadniczo rozważyć zamianę lokalu na większe. Wprowadzając taką decyzję należy rozważyć wszelakie możliwości gdyż rezultaty tej decyzji będą wyraźne jeszcze przez parędziesiąt lat, szczególnie takie ekonomiczne.

Źródło finansowania zakupu

W jaki sposób zabrać się do nabycia lokum? Na początku trzeba przestudiować swoją zdolność kredytową. Uznajmy, że dla większości czytelników kupno apartamentu na kredyt stanowi jedyną możliwość. Wpływ na twą zdolność kredytową mają także wszelakie limity zadłużenia, debety oraz karty kredytowe. Domyślasz się prawdopodobnie, iż osłabiają one twą zdolność uzyskania pożyczki. W pierwszej kolejności więc doradzam zlikwidować kartę kredytową oraz opłacić jak również zamknąć wszelakie limity obciążenia w koncie. Będziesz jeszcze potrzebować potwierdzenia z banku, iż są one zamknięte (na co czeka się nieraz dosyć przez długi czas).

Poszukiwania nieruchomości - Żory

Później trzeba obrać dzielnicę Żor, w której preferujesz żyć. Rozsądnie przeprowadzić się w miejsce, z jakiego płynniej będzie dotrzeć do pracy. Okazyjnie nawet odpowiednio zmienić miejscowość zamieszkania albowiem może posiadać ona lepsze skomunikowanie, zaś ceny nieruchomości w Żorach mogą być zdecydowanie mniejsze. Skoro już wiesz gdzie wolisz zamieszkać powinieneś zacząć badać ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości aby przybliżyć sobie rozrzut cenowy mieszkań w tejże okolicy Żor (możesz również zajść do biura nieruchomości).

Wycena nieruchomości w Żorach

Jeżeli znajdziesz już stosowny apartament rozsądnie byłoby go obejrzeć, jak również ustalić jego stan techniczny i prawny. Wówczas bezzwłocznie można kroczyć do banku wyrabiać kredyt. Okazjonalnie nieodzowne jest ratyfikowanie umowy początkowej z oferentem – jaka może, ale nie potrzebuje, zostać spisana w formie aktu notarialnego (odpłatność dla notariusza). Wierząc w to, że bank uzna twój wniosek, należy jeszcze sądzić że będzie on chciał zabezpieczyć się przed ryzykiem i poprosi o wycenę nieruchomości (zobacz: www.meganwycena.pl/wycena-nieruchomosci-zory/). Poniektóre banki współpracują ze swymi rzeczoznawcami majątkowymi i nie pobierają nadzwyczajnej kwoty za wycenę posiadłości. W innym przypadku trzeba będzie znaleźć rzeczoznawcę majątkowego samodzielnie. Certyfikowany rzeczoznawca majątkowy oszacuje wartość nieruchomości, a przy okazji sprawdzi jej dokumentację.

Finalizacja u notariusza

Jeżeli dostaniesz kredyt, kolejna w sekwencji jest już wizyta u notariusza. Umowa kupna-sprzedaży posiadłości musi być przygotowana w postaci aktu notarialnego. Od sprzedaży posiadłości na rynku wtórnym nakładany jest podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2%. O ile dla mieszkania nie była przedtem ustanowiona księga wieczysta, będzie ona ustanowiona z oznaczeniem obciążenia hipotecznego na rzecz banku.

Czasami sprzedający może obwarować w umowie czas na wyprowadzkę z zajmowanego lokalu, jednak gdy już to zrobi można zacząć się wprowadzać oraz wyposażać nowiutkie lokum.