Szopki Betlejemskie

Tradycja głosi, że szopki betlejemskie zostały wprowadzone przez św. Franciszka z Asyżu dla upamiętnienia miejsca, w którym urodziło się Dzieciątko Jezus. Przez wieki zwyczaj ten upowszechniał się, początkowo jedynie w kościołach. Szopki te były sporych rozmiarów by każda osoba przybyła do kościoła mogła się im dobrze przyjrzeć. Nierzadko w inscenizacji szopki uczestniczyli prawdziwi ludzie i zwierzęta. Z biegiem czasu artyści podjęli temat i powstawały rzeźby, które wystawiano na widok publiczny.

Około XVII w. w zmniejszonej postaci szopki bożonarodzeniowe trafiły pod dachy wiernych. Wpierw do domostw szlachty i bogatych mieszczan, jednak z biegiem czasu i wzrostem zamożności zwyczaj się upowszechniał. Już z początku XX w. powszechne było stawianie na Święta Bożego Narodzenia szopki betlejemskiej.

Dziś tradycja ta uległa zapomnieniu i szopka betlejemska stoi w cieniu choinki. Warto jednakże kultywować i ocalić od zapomnienia tak piękny zwyczaj, znacznie starszy od powszechnej w każdym domu choinki.

szopka bożonarodzeniowa figurki

Oferta naszej hurtowni obejmuje nie tylko kompletne szopki bożonarodzeniowe ale także pojedyncze figurki do szopki bożonarodzeniowej. Figurki do szopki bożonarodzeniowej przedstawiają św. Rodzinę, Dzieciątko w żłobie, zwierzęta gospodarskie (woły, osły, wielbłądy i owce).

Blog