Cover Image

Znaczenie futer w dziejach człowieka

Maj 12, 2020
Czas czytania: 2 minut

Wiadomo nam iż już od czasów przedhistorycznych futra pozostawały jednym spośród pierwszych rodzajów przyodziewku ludzi. Gdy tylko ludzie prehistoryczni nauczyli się w jaki sposób wykorzystywać skóry upolowanych przez siebie zwierząt w postaci ubrania, mogli zacząć zasiedlać znacznie chłodniejsze obszary planety. W taki sposób mogli przedostać się z Afryki do Azji, i niebawem do także do Europy.

futroFutro umożliwiało ludziom przetrwanie surowej zimy, do której bez żadnego ubrania organizm ludzki nie jest dostosowany. Był to duży krok naprzód na drodze do kolonizacji mniej przychylnych dla gatunku ludzkiego obszarów Ziemi.

Z początku ludzie poprzez milenia tkwili na tym samym stopniu rozwoju. Z postępem czasu natomiast cywilizacja ludzka kwitła w siłę i poza wytwarzaniem najprostszych narzędzi koniecznych do przetrwania zajęli się oni także swoją stroną duchową, a zatem sztuką oraz rękodziełem. Metodą prób i błędów rozwijała się także technika wyprawiania skór zwierząt, dzięki czemu kuśnierze uzyskiwali wyrób jeszcze lepszej właściwości (więcej).

Jeszcze w starożytności oraz w średniowieczu futro nie było wcale takim synonimem luksusu jak jest to dziś, było bardziej pewnym z podstawowych surowców do wytwarzania garderoby ze względu na stosunkowo łatwą przystępność w ówczesnych czasach. Rzecz jasna zróżnicowanie społeczeństwa prowadziło do tego, że wykonywano również futra dla bardziej majętnych warstw społeczności, które były dodatkowo ozdabiane, solidnie przygotowane, z piękniejszych gatunkowo skór.

Współcześnie prawdziwe furo stanowi już ubiór z gruntu ekskluzywny. Unormowanie polowań i wyniszczenie znacznej ilości populacji zwierzyny futerkowej zredukowało podaż surowca, na jaki stać tylko najzamożniejsze osoby. Mimo tego futro jest tym typem okrycia, który towarzyszy ludzkości od niepamiętnych czasów.